Конструкція камінної топки

Home » Статті » Статті » Конструкція камінної топки

slice700-detailedТопочна камера

Топочна камера повинна забезпечувати максимальну температуру згоряння дров. Для цього є кілька способів, та найкращий – подвійна стінка топки, де внутрішня виготовлена з жаростійкого матеріалу. Таке виконання називають футеруванням топки. В залежності від конструкції та призначення можуть використовуватись різні футеруваньні матеріали, як от:

 • Шамот – чудовий міцний теплоємкий матеріал, що витримує значні температурні навантаження. Цей надійний та дорогий матеріал є ознакою топок високої надійності.
 • Чавун – доступний матеріал, що має хорошу теплоємкість, але й велику теплопровідність. Нажаль, чавун не такий міцний за температурних навантажень. Футерування чавуном відходить в минуле, адже нові матеріали мають значно кращі естетичні властивості та технічні характеристики.
 • Жаростійкий бетон – сучасний жаростійкий матеріал, що поєднює в собі міцність та теплоємкість шамоту, білизну кольору та гнучкість форми. Бетони стали неодмінною пропозицією в камінобудуванні завдяки сучасній мінімалістичній естетиці, а завдяки формам та кольору стали ознакою технологічності.
 • Вермикуліт – хороший сучасний ізоляційний матеріал з низькою теплоємністю та чудовими екрануючими властивостями. Завдяки цим характеристикам топка з вермикулітом має нижчий ризик перегрівання, а температура в топочній камері навпаки, легко підіймається до високих значень. Вермикуліт є чудовим матеріалом в повітряних топках конвективного нагріву.

Які матеріали використовувати та в якій комбінації завжди залишається на погляд виробника, та слід пам’ятати, що чим краще ізольована камера згоряння, тим вищою буде температура в ній, а отже й ефективнішим буде камін, чистішим скло, красивішим полум’я.

Дефлектор

Над топочною камерою повинен бути дефлектор, що змінює напрямок потоку полум’я та димових газів, а також відбиває тепло до топочної камери, збільшуючи температуру згоряння. Конструкція та матеріал дефлектора має велике значення, адже він повинен бути жорсткий та витримувати граничні температури згоряння дров, а також бути легкоз’ємним, для забезпечення зручного сервісу та чистки топки. Найкращим матеріалом слугує короб з нержавіючої сталі, що має чудові екрануючі властивості, високу жорсткість та достатньо легкий для оперування.

Кількість дефлекторів теж має значення, адже ламінарне сповільнення потоку сприяє тепловому розвантаженню топки при збільшенні її ефективності: прогрівання відбувається рівномірніше, а тепловий потік довше віддає тепло.

Теплообмінник

Основний теплообмін повинен відбуватися над топочною камерою, у димовому колекторі-теплообміннику. Конструкція колектора повинна забезпечувати ефективний теплообмін та можливість сервісного обслуговування, адже з часом така потреба виникатиме, а у випадку проблемного доступу виникнуть проблеми:

 • падатиме ефективність теплообмінника, знижуючи характеристики топки;
 • зменшується прохідність диму, створюючи ризик задимлення помешкання.

Шибер

Для негерметичних топок наявність шибера є обов’язковим, адже лишень він дозволяє керувати процесом горіння. Нажаль при використанні шибера не зменшується вхідний потік, а лишень зупиняється вихід димових газів, тому топка наповнюється димом, що осідає на склі, а відкривши дверцята дим потрапить до помешкання. Практично усі сучасні топки герметичні та позбавлені шибера.


Байпас

Технологія, що дозволяє збільшити шлях диму, відбираючи значну кількість тепла та підвищуючи ефективність топки. Доцільне використання байпасу лишень за наявності змонтованої спеціальної автоматики, що керуватиме ним без втручання користувача. Це пов’язано з тим, що за холодного димоходу тяга через байпас може бути надто низькою, або за наступного підкладання димохід може надто охолодитись для роботи через байпас, тож знову є ризик задимлення.

Хоча кількість порад є великою та при остаточному виборі слід звернутись до фахівців, адже тільки спеціаліст може оцінити усі аспекти конкретного монтажу та дати незамінні рекомендації по вибору топки.

Герметичність

Топка повинна бути повністю герметичною. Жоден шибер не компенсує цієї переваги. Усі повітряні потоки повинні поступати в камеру згоряння через спеціальні вхідні патрубки. Завдяки цьому:

 • З’являється можливість прецизійно керуванти кількістю повітря, що потрапляє в камеру згоряння, а отже й процесом горіння.
 • У випадку надмірного нагріву, перегріву чи ризику пожежі можна перекрити подачу повітря і повністю згасити вогонь.
 • З’являється та розширюється динамічний діапазон потужностей у топці: стає можливим використовувати камін у потужностях, що можуть удвічі різнитись між собою.

Чисте скло

Для формування правильного потоку повітря для чистоти скла та ефективного горіння слід не менше 80% повітря подавати на скло згори вниз, створюючи повітряний заслін, що захищатиме скло від кіптяви. Найкраще, якщо таке повітря прогрівається в повітряних каналах біля дверцят, одночасно нагріваючись та охолоджуючи дверну рамку. За простішої конструкції такий потік сам спрямовується до середини скла; у складніших топках форма повітряного потоку коректується для досягнення рівномірного розподілу по всій поверхні та має додаткову пластину регулювання.

Первинне розпалювання

Знизу, зі сторони дверцят, в топку подають повітря для первинного розпалювання. Ця подача дозволяє позбутись потреби в рушті при розпалюванні каміна. Кількість повітря зазвичай не повинна перевищувати 20%.

Безруштове горіння

Дно топочної камери може мати рушт – чавунну, або керамічну перфоровану деталь, через яку у топочну камеру подається повітря, а з дна топки опадає попіл. Сучасні топки мають обмежану функцію рушта, або ж позбавлені його взагалі. Працює це так:

 • або передбачається механізм припинення подачі повітря після розпалювання;
 • або ж повітря не подається через рушт взагалі, тож рушт якщо і є в топці, то слугує лишень для згрібання попелу.

У багатьох закордонних зразках для згрібання попелу замість рушта вбудований у дні лючок, що відкривається. Такий вибір функціональності рушта та його еволюція пов’язана з суттєвим падінням ефективності топки та збільшенням зольності при подачі повітря через нього.