Контроль тепла

Home » Статті » Статті » Контроль тепла

Зайве тепло може здатись несуттєвою проблемою, але водяне опалення має перед усім забезпечувати комфорт. Дрова згоряють нелінійно, видаючи значну потужність в короткий час:

burn-process-general
Чи варто так їх спалювати? З точки зору максимальної теплотворності – однозначно так. Усі зміни, що вноситимуться в процес згорання, лишень зменшуватимуть кількість тепла, що ми можемо зняти з закладених дров (ефективність теплообмінника – окрема тема, яку ми тут не зачіпатимемо).
Але для чого робити ці зміни? В основному вони стосуються бюджетних систем, коли зняття тепла різко пов’язане з йоговикористанням. В таких системах за природного коливання потужності згоряння, коливається і температура в нагрівальних елементах (радіаторах, рушникосушках). Таке коливання швидко змінює температуру в помешканні, що часто призводить до дискомфорту. Також слід пам’ятати, що за відсутності автоматичного регулятора тяги димоходу (не плутати з шибером), регулювання подачі повітря є нормальним та пов’язане зі збільшенням тяги розігрітого димохода:

  1. Розпалювання. Холодний димохід. Розрідження має складати близько 10-12 Па. Слід повністю відкрити заслінку для максимально швидкого та ефективного розгоряння.
  2. Активне горіння. Гарячий димохід. Розрідження зростає до 14-16Па. Слід зменшити подачу повітря від 1/2 до 1/3. Таке положення заслінки скомпенсує надмірну тягу та збереже ефективність. Горіння має бути плавним, та не менш яскравим. Не слід переводити заслінку в положення менше 1/3.
  3. Завершення горіння. Гарячий димохід. Заслінку не слід регулювати допоки жар не вкриється 1см шаром золи. Тоді слід кочергою перемішати жар та перекрити заслінку на 90-95%.

 

Які є шляхи вирішення проблеми дискомфорту від нерівномірног тепла? Найочевиднішим є унезалежнення генерації тепла та його споживанням, іншими словами встановлення теплового акумулятора, що дозволяє накопичувати тепло з топки, а потім рівномірно віддавати його помешканню.

Акумуляціна кераміка. Тепло, що виділяється у процесі горіння, не обов’язково одразу ж споживати. Димові гази можна спрямувати до керамічних каналів, що накопичуватимуть тепло, а усю систему закрити теплопровідним коробом, що рівномурно з усієї своєї площі віддаватиме низькотемпературне тепло, температурою 40-60С, в помешкання протягом тривалого часу. Акумуляційна кераміка може бути відносно простої конструкції, що монтується одразу на топку, чи встановлюється поряд окремим блоком; або ж мати складну схему каналів та байпасів з можливістю значного теплонакопичування.

 

 

 

 

 

 

Водяне опалення каміном. У випадку дефіциту простору чи коштів на акумулятор, частково його функцію може покривати система теплих підлог, які завдяки великій теплоємності, здатні вбирати надлишки тепла, вирівнюючи температурні коливання.
Якщо ж використання теплих підлог неможливе чи недостатнє, єдиним шляхом покращення комфорту залишається зміна самого процесу горіння, який залежить від двох факторів: кількості повітря та площі реакції (розміру полін). Обидва фактори по-своєму змінюють процес горіння:

 

  • заслінка не впливає на можливу вагу завантаження, але дозволяє знизити інтенсивність горіння до мінімально можливого для відсутності кіптяви (або прийнятної її кількості);
  • розмір дров може суттєво знизити інтенсивність горіння та збільшити тривалість виділення тепла. Окрім цього великі поліна дозволяють без шкоди для топки суттєво збільшити вагу завантаження в рази, що за зменшеної інтенсивності дозволяє суттєво збільшити тривалість горіння та кількість тепла від закладки. Проблемою закладання великих дров є повнота їхнього згоряння, яка сильно залежить від правильності розкладки, що досягається з досвідом;
  • також, є шлях, що дозволяє зменшити виділення тепла в приміщення – це обмеження температури теплоносія. Загалом, таке зниження до певного рівня (40-45С) є зручним, оскільки дозволяє швидко почати відбір тепла від топки та відбирати його до останніх жаринок, що догоряють; та необачне зниження температури роботи топки може призвести до появи конденсату зі сторони полум’я, що може за лічені місяці зкородувати теплообмінник та привести топку у непридатність, тому такий шлях керування тепловою потужністю є недоцільним та не рекомендується. Щодо температури теплоносія зворотньої подачі, то тут діють ті ж рекомендації, що й для твердопаливних котлів: температура нижче ~40-45C може призвести до корозії. Забезпечити у різних системах цю температуру можна по-різному: триходовий клапан, додатковий насос з датчиком температури, різна температура увімкнень насосів у теплообмінному блоці.

Обирати, яким чином компонувати наведені можливості керуванням роботою каміна, завжди залишатиметься на розсуд користувача, що опануванням стихії вогню зігріватиме власну оселю, та з часом спостережливість і навички дозволять досягти суттєвого покращення комфорту навіть бюджетних систем.